Sorgu Meleği ve 3 Adam

Sponsor Bağlantılar
Sponsor Bağlantılar

Hayatları sona eren üç adam, öbür tarafta sorgu meleğinin karşısına çıkmış. Adamlardan ilki ile sorguya başlayan sorgu meleği; ona nasıl öldüğünü sormuş. Adam anlatmaya başlamış: “ben bir süredir karımın beni başka biriyle aldattığını düşünüyordum. Bu yüzden bir oyun oynamayı planladım. İş nedeni ile bir süre buralarda olmayacağımı ve seyahate çıkacağımı söyledim karıma. Evden çıktım ve akşam olunca ona haber vermeden sessiz bir şekilde evin penceresinden içeriye girdim. Eve girdiğimde yatak odasında karımın çıplak bir halde olduğumu gördüm, bana banyodan çıktığını söyledi, fakat ben ona inanmadım. Çünkü saçları kuruydu ve banyodan çıkmış gibi bir hali yoktu. Bu sinirle hemen didik didik evi aramaya başladım. Evin mutfağındaki pencerede el gördüm ve yarı çıplak bir halde sallanan adamın elleriydi bunlar. Ellerine vurdum ve aşağıya düştü. Ancak o kadar şanslı ki çimenlerin üzerine düştü ve ölmedi. Ben de üzerine eşyalar atmaya karar verdim ve hemen mutfaktaki buzdolabını üzerine fırlattım. Adam öldü, ama ben de bu olaydan çok etkilendim ve kalp krizi geçirdim.”

Kredinizi Biz Çekelim Siz Ödeyin Saçmalığı

İnsan olarak o kadar çok şeye ihtiyaç duyuyoruz ki… Ancak kazancımız ihtiyaçlarımızı karşılama konusunda maalesef yeterli gelmiyor. Gerek konut almak için, gerek dükkân açmak için ya da diğer ihtiyaçlarımızı karşılamak için binleri bulan rakamlara ihtiyaç duyuyoruz. Bankalar da, bu durumu karşılıklı olarak değerlendirerek çözüm önerileri sunuyor.

Başımızı bu sıkışıklıktan kurtaran, toplu para imkanı sunan, ihtiyaçlarımızı karşılamamızı sağlayan, çok önemli bir seçenek, kredi.

Kredi Almak

Tarım kredisi, konut kredisi, mesleki kredi, ihtiyaç kredisi gibi çeşitleri olan banka kredileri farklı şekillerde ve farklı şartlarda düzenlenmektedir. Örneğin; ihtiyaç kredisi bireysel bir kredi türüdür. Yani bu şu anlama geliyor ki, örneğin bir işletme; herhangi bir bankadan ihtiyaç kredisi talebinde bulunamaz.

Fakat işletme sahibi, gerçek kişiliğini kullanarak ihtiyaç kredisi çekebilir. Bunun yanı sıra şunu da ifade etmemiz gerekir ki, konut almak da bir ihtiyaçtır ve bu kredi de bireyseldir. Fakat buna rağmen ihtiyaç kredisi kapsamına girmemektedir. Bu bilgilere ek olarak, teknoloji artık o denli gelişti ki, insanlar, kredi çekme işlemini bankaya gitmeden de yapar hale geldi. Bu durum, telefon ve internet aracılığı ile sağlanıyor.

Neden Kredi Alamazsınız?

Pek çok alanda finansal destek sağlayan bankalar kredi başvurularını incelerken son derece hassas davranmaktadırlar. Eğer kredi talep eden kimseler, bankaların kendilerinden istedikleri şartları sağlayamamışlarsa, kredi talepleri reddedilmektedir. Şimdi bu konuyu biraz açalım. Öncelikle kredi başvurusu yaparken, gelir beyanında bulunmanıza rağmen, bu durumu belge ile ispat edememiş iseniz banka sizi reddeder.

Belgelendirilmiş olan gelirin, talep edilen kredi miktarı ile arasında fark bulunuyorsa reddedilirsiniz. Siz kredi talebinde bulunduğunuz sırada, bir diğer bankadan kullandığınız kredi devam etmekte ise ve bilhassa diğer bankaya yapılan ödemelerde problem yaşanıyorsa red cevabı alırsınız. Kredi başvurusu yaparken, muhatap olduğunuz banka, sizin son 1 yıl içinde yapmış olduğunuz ödemelerde bir istikrarsızlık tespit etmişse kredi talebinizi geri çevirir. Başvuru yapmanızın yanı sıra, herhangi bir kredi referansınız yoksa banka sizin çalıştığınız iş yerinde 6 ay şartı arar.

Eğer 6 aydan daha az bir süredir o iş yerinde çalışmaktaysanız, banka kredi vermez. Eğer daha önce kredi borcu olan bir arkadaşınızın borcuna kefil olmuşsanız fakat ödeme yapmayıp, takip altına alınmışsanız elbette kredi alamayacaksınız. Son olarak; kredi sicilinizde, yasal yada idari takip yapılmışsa, yani kara listede iseniz banka, kredi vermez elbette.

Kredi Çekmede Alternatif Yollar

Kredi talepleri daha önce belirttiğimiz sebeplerden, herhangi biri ile reddedilen kimseler, nakit ihtiyaçları için mecburen farklı yollara başvuruyor. Bunlar; ipotek karşılığı kredi çekme, kefil aracılığı ile kredi çekme ve kredinizi biz çekelim siz ödeyin uygulamalarıdır.

“Kredinizi Biz Çekelim Siz Ödeyin”

Saydığımız uygulamaların ilk ikisi, bankalar tarafından desteklenerek işleme konan uygulamalar. Ancak kredinizi biz çekelim siz ödeyin uygulaması bankaların pek bilgisi dâhilinde olan bir uygulama değildir. Kredi alamayan kimselere, bu anlamda aracılık eden kimseler yardımcı oluyor, bu uygulamada. Bu kişiler, istenen krediyi, istenen bankadan çekiyor ve ödemeyi de anlaşma yaptığı kimseye bırakıyor.

Bunun karşılığında da ile %20 arasında değişen bir komisyon alıyorlar. Bu durum yaygınlaşmaya başlayan bir uygulama ülkemizde. Ancak dikkat edilmesi gereken noktalar var. Bu uygulama güvendiğiniz kişi ile aranızda bir anlaşma yaparak sağlanıyor. Sıkıntılı bir durumu bu uygulama ile halletmiş oluyorsunuz fakat mağdur da olabilirsiniz. Bu sebeple anlaşmanın çok iyi yapılması gerektiğini bilmek gerekiyor. Son olarak, tedbiri elden bırakmamak gerektiğini düşünüyoruz.
Sponsor Bağlantılar
Sponsor Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ