Hamile Kalamayan Koyun

Sponsor Bağlantılar
Sponsor Bağlantılar

Hamile Kalamayan Koyun
Adamın bir tanesinin bir koyunu varmış ve o koyuna adeta gözü gibi bakıyormuş. Ancak adamın çok sevdiği bu koyun bir türlü hamile kalmıyormuş. Komşu köylerden bir tanesinde ise sağlıklı bir koça sahip bir adam varmış, bu koçla koyununun çiftleşmesi halinde gebe kalabileceğini duymuş. Zira bu koç, bugüne kadar birlikte olduğu tüm koyunları hamile bırakmış. Bunun duyan adam koyununu kaptığı gibi el arabasına koymuş ve vurmuş kendisini yollara. Köye vardıkları vakitte ise koçun sahibi olan adamı aramış ve bulmuş, aralarında ise şöyle bir konuşma geçmiş:
-Selam gardaş.
-Aleykum Selam gardaş.
-Gardaş senin bir koç varmış, çok methettiler, bunun üzerine ben de bir türlü hamile kalamayan koyunumu kaptığım gibi geldim.
-Hoş geldin gardaş, evet doğrudur.
Neyse bu konuşmadan sonra koç ve koyunun sahibi anlaşmışlar ve koyun ile koç çiftleşmeye başlamış. Ardından koyunun sahibi koçun sahibi adama, hamile kalıp kalmadığını nereden anlayacağını sormuş Adam da.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredileri
Halkın çoğu tarım ve hayvancılıkla uğraşırken, son 15-20 senedir şehirlere uzanan göç nedeniyle, tarım sektörü sekteye uğrayarak, var olan ya da devam ettirilmeye çalışılan geçim kaynağı zor şartlar altında olduğundan ziraat bankası çiftçi kredisi ile ayakta durmaya çalışmaktadır.

Ekonomik dalgalanmalarda, faizlerin yükselmesi, doların artması, petrol fiyatlarını da etkileyerek artmasını sağladığından, gübre, mazot, ilaç ve tohumda alma güçlüğü çekildiği için çiftçiye yönelik kredi sağlayan ziraat bankası, geçim kaynaklarının sekteye uğramaması için halkın yanında olmaya çalışan bankadır. Ziraat bankası çiftçi kredisi verirken, uzun vadeli kredileri dahi, yıl içerisinde hasat sonu ödeme programı düzenleyerek, ara dönemde para sıkıntısı yaşayacağını düşündüğü çiftçiyi rahatlatacak şekilde çözümler sunmuştur. Tarlalarından dönüm başına devletin verdiği yıllık ekim harçlığı alan çiftçiler, ara dönemde isterlerse bu parayla kredi ödemelerini yapabilir.

Bireysel çiftçi kredisi:

Tarımsal işletme kredisi talep eden müşterilere daha seri hizmet sunabilmek amacıyla üretime endeksli olarak yüksek limitli krediler verilir.

Azami 18 ay vadeli,

Kefalet değerliliği olan, ödeme gücü yerinde firma ve/veya en az iki şahsın kefaleti sağlanmak suretiyle,

Çiftçi kredisi sadece toprakla alakalı diye sınırlandırılamaz, kullanılacak olan tarla ekim biçimindeki, makinelerin alım masrafları, da yine bu kredilerle sağlanmaktadır. Faiz oranları, diğer bankaların kredilerine göre, uygun hesaplamalı olduğundan çiftçiyi üretime yöneltici politikası mevcuttur. Verdiği tarım kredisinde, sigortada yapıldığından, çiftçi zarar etmez. Yıl içinde tek ödemeleri, ya da isteğine göre birkaç defa ödemeli seçeneklerden en uygun olanını hesaplatarak kredi kullanımı yapabilir.

Büyük şehirlerden köylere dönüş projelerinde de kredi imkânları sağlayarak, halkın tarıma yönelik faaliyetlerde bulunması için gerekli kredi hizmeti yine ziraat bankası tarafından sunulur.

Ziraat bankasının en eski ve en güvenilir çiftçi bankası olması, uzun vadeli kredilerde sorunsuz ve sıkıntısız hizmet vermesinden kaynaklanır. Bu çalışma, müşteri portföyünde oldukça genişleme ve pazar payına da katkı sağlar.

Çiftçiye destek olan banka, yine de onun desteğiyle piyasada uzun yıllar hizmet vermeye devam edecektir. Zor çalışma koşulları ve meşakkatli bir iş olan tarım sektörü, kötü giden hava ya da çevre koşullarından kaynaklı problemlerde yine ziraat bankasının desteğini almış olmanın huzuruyla çalışmaya devam edecektir.
Sponsor Bağlantılar
Sponsor Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ