Kredi Notu Neden Düşer?

Sponsor Bağlantılar
Sponsor Bağlantılar

Kim Bilir, Allah Bilir

Temel, bir gün başhakem olarak görev yaptığı bir hastanede görev başındayken, Sağlık Bakanlığı müfettişlerinin ani baskını üzerine denetlenmeye başlar. Sağlık Bakanlığı müfettişleri; hastaneyi baştan aşağıya kadar titiz bir şekilde denetlendikten sonra; başhekim olarak görev yapan Temel’in yanına gelirler ve ona sorular sormaya başlarlar: “Yatakların bir kısmının önünde harfler var, onlar dikkatimizi çekti. Şöyle anlatayım, A.S, A.Ü gibi harfler ile yataklar kodlanmış gibi duruyor. Bunlar acaba ne anlama geliyor, sayın başhekimim?”

Temel de hemen Sağlık Bakanlığı müfettişlerine açıklamada bulunmaya başlamış: “Efendim, A.S Akut Siroz, A.Ü Akut Ülser anlamına geliyor ve bu şekilde yatakları harflerle kodlayarak, hastaların, ne tür hastalıklar geçirdiklerini daha iyi bir şekilde gözlemliyoruz” diye yanıtlamış. Bu yanıtı alan müfettişlerden bir tanesinin aklına bir soru daha gelmiş ve onu da sormak istemiş: “Başhekim bey, çok güzel anlattınız biz de anladık, fakat A.B diye bir şey de gördük, acaba onun anlamı nedir?”

Temel hemen bu soruya da akıllıca bir yanıt vermiş: “Henüz o hastanın, hastalığının teşhisi konulamadığı için; biz de Allah Bilir manasına gelen A.B diye kodladık efendim.”

Kredi Notu Neden Düşer?

Bankadan kredi çekmek istediniz, fakat kredi isteğiniz onaylanmadı. Bankanın kredi çıkarmamasına gösterdiği sebep ise, kredi notunuzun düşük olduğudur. Son zamanlarda tüketicilerin hep aynı sorunla karşılaşmasından dolayı, herkes aynı soruları sormaya başladı. Kredi notu nedir ve kredi notu neden düşük çıkar? Gelin öncelikle kredi notu nedir onu öğrenelim.

Kredi notu nedir?

Kredi notu; kurum ve kişilerin ekonomik durumlarını, banka ve resmi kurumlara olan ödeme performanslarını, puanlama sistemi ile her kuruluş ve birey için hesap tutan bir puanlama sistemi altyapısıdır. Bir kurumun veya kişinin kredi notunun belirlenmesinde, sadece ödeme performansı dikkate alınmaz. Elektrik faturasından kredi kartı limitine kadar herşey incelenir.

Kredi notu düşme sebepleri

Kredi kartınızın ödemelerinin asgari tutarını yatırılmaması, kredi ödemenizin zamanında yapılmaması, kefil olduğunuz birisi ödemesini geciktirmesi, üzerinize kayıtlı elektrik, doğalgaz, su faturası veya GSM faturalarının geç ödenmesi vs. kredi notunun düşme sebepleri arasındadır. Gördüğünüz gibi listeyi uzatmak mümkün, bu nedenle siz de banka kredi notu düşük olan birey ve kurumların arasına katılmamak için bu konulara dikkat edip, ödemelerinizi ve finansmanınızı ona göre ayarlayın.

Kredi notunuzun düşük olması bankaların kredi kapılarını yüzünüze kapatmaları anlamına gelir. Bu da ihtiyacınız olduğunda kredi çekmenizin önünde büyük engel teşkil eder.

Ev, taşıt veya yatırım amaçlı kredi çekme ihtiyacı hissederseniz kredi notunuzun yüksek olması gereklidir. Zor zamanınızda anında kredi çekmeniz gerekirse, yüksek kredi notunuzla dilediğiniz bankadan kredi kullanmanız mümkün olacaktır.

Siz de kredi ödemelerinizi gününde yaparak, faturalarınızı zamanında ödeyerek ve eğer kefil olacağınız birileri olursa, ödemelerini zamanında yapacağından emin olduğunuz birilerinin olmasına özen göstererek, kredi notunuzun düşmemesini sağlamış olursunuz.

Kredi notunuzu düşürmemeniz için yapmanız gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

– Üzerinize kayıtlı faturaların tarihinde ödenmesi
– Daha önceden çektiğiniz kredilerin zamanında ödenmesi
– Resmi kurumlar üzerindeki ödemelerinizin gecikmeye düşmemesi
– Özel kurumlardaki ödemelerinizde gecikmeler yaşanmaması
– Kredi kartınızın sürekli tam borcunun ödenmesi
– Bankaların kara listelerinde yer almama

gibi birçok faktör kredi notunuzun iyi veya kötü gidişatını belirlemektedir.
Sponsor Bağlantılar
Sponsor Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ